Hoşgeldiniz  

Çankırı Butik Müzeler Şehri Oluyor

ADMİN | 05 Temmuz 2018 | HABERLER A- A+

Çankırı Belediyesi, Anadolu’da yaşamış birçok medeniyete ev sahipliği yapan Çankırı’yı müzeler kenti yapmak için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ile güdümlü proje destek sözleşmesi imzaladı. “Butik Müzeler Şehri Çankırı” projesi tamamlandığında Çankırı turizmde farklı bir nitelik kazanacak.
Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) 2017 Yılı Güdümlü Proje Mali Destek Programı kapsamında desteklenen “Butik Müzeler Şehri Çankırı” projesinin sözleşmesi, KUZKA Yönetim Kurulu Başkanı, Sayın Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ’ın da katıldığı törende Belediye Başkanı Hüseyin BOZ ve KUZKA Genel Sekreter Vekili Dr. Serkan GENÇ tarafından imzalandı. Çankırı Belediyesi Astarlızade Sabiha Anne Kadın Eğitim Kültür Merkezi’nde düzenlenen imza törenine İl Genel Meclis Başkanı Ruhi ŞEKER, STK temsilcileri ile diğer görevliler katıldı.
İmza töreninde konuşan Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ, “Bu projenin Çankırı’mıza hayırlı uğurlu olmasını dilerim. Projenin bu aşamaya gelmesinde katkısı olan herkese teşekkür ederim” dedi.
Projenin imza töreninde konuşan Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Dr. Serkan GENÇ, Ajansın destekleri ile Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinin turizmde yukarı yönlü bir ivme yakaladığını ifade ederek, “Güdümlü Proje Mali Destek Programı kapsamında desteklediğimiz “Butik Müzeler Şehri Çankırı” projesine Ajans olarak 5 milyon TL hibe desteği sağlayacağız. Hedefimiz Çankırı’nın “müzeler şehri” olarak farklı bir turizm destinasyonu haline gelmesini sağlamaktır. Bu tür projeler ile hem Bölgenin, hem de Çankırı’nın turizmine katma değer yaratarak, sektörün büyümesine katkı sağlama amacına yönelik çalışıyoruz. Bu amaçla projenin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.
Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin BOZ, hibe desteği alan ikinci güdümlü projeleri olan “Butik Müzeler Şehri Çankırı” projesinin Çankırı’yı turizmin cazibe merkezi haline dönüştüreceğini söyledi. Başkan BOZ, sözleşmeyi imzalarken projenin “Çankırı’ya hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.
Çankırı turizminin yanı sıra, tarihi mirasın korunması ve yeni nesillere tanıtılmasına da katkı sağlayacak proje kapsamında, bir müze inşası, TCDD malzemelerinin ve lokomotiflerinin sergilenmesi, (Çankırı-Kastamonu-Sinop, Çankırı-Safranbolu-Zonguldak, Beypazarı-Çankırı) müzeler için “Şehir İçi Rotaları”nın planlanması, müzelerin yönetimi için “Müze Yönetim İşletim Modeli” nin tasarlanması, kent içi yönlendirme levhalarının ve broşürlerinin hazırlanması, müzeler için kurumsal kimlik çalışmaları ile web siteleri oluşturulacak. Ayrıca projenin uygulama öncesinde Yaratıcı Endüstri ve Yaratıcı Turizmin Geliştirilmesi, Hediyelik Eşya Üretim Kolları İş Geliştirme, Organik Tarım ve Organik Ürünleri ve Müzecilik Eğitimleri gerçekleştirilecek. Çankırı Belediyesi tarafından uygulanacak proje kapsamında gerçekleştirilecek tanıtım çalışmalarıyla Çankırı’nın hem ulusal ve uluslararası alanda bilinirliliği arttırılacak, hem de 20 yıl içinde turizmden elde ettiği gelirin yüzde 25 oranına yükselmesi için gerekli tüm adımlar atılacak.

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

ÇERKEŞLİLER DERNEĞİ WEB SİTESİ TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle