Hoşgeldiniz  

Çerkeş Müzesi

HAYATİ KAYA | 13 Şubat 2018 | YAZARLAR


HAYATİ KAYA
cerkeslilerdernegi@gmail.com

Çerkeş Müzesi

Masamın üzerinde Çerkeş Belediyesi tarafından Işıklar Konağında bulunmuş ve koruma altına alınmış iki siyah beyaz fotoğraf var.

Bu eski resimlere dikkatle bakıldığında size çok şey söyler, alıp bir yerlere götürür; Büyük Ata’nın ölümünden onbir gün sonra Çankırı’da bir anma töreni düzenlendiği, törene Çerkeş’ten bir heyetin katıldığını, kırklı yıllarda Çerkeş’ten Macaristan’a tiftik ihracatı yapabilen iş adamlarının olduğunu, kılık kıyafetlerden, düşülen not ve ifadelerden dönemin medeniyet tasavvuru, düşünce yapısı hakkında bir çok fikre sahip olmak mümkündür.

İki eski fotoğrafın düşündürdüklerinden yola çıkarak, geçmişimizle gönül bağları kurup zaman ve mekan idraki, hatırlama kültürü oluşturmanın bir yolu da; İlçemizin her türlü maddi kültür değerine sahip çıkmalı, yitip gitmesine izin verilmemelidir.

Çerkeş’in tarihi, sosyal ve kültürel yapısı, gelenek ve görenekleri, mimarisi, müziği ile ilgili sosyal medyada değerli araştırmaların yayınlandığını görüyorum. Bu çalışmaların kalıcı olması , bir disiplin içinde bir araya getirilip toplanması, bölge kültürünün maddi değerlerinin koruma altına alınıp sergilenmesi  için bir müze anlayışına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Şehir Etnografya müzeleri tam da bu amaç için kurulmuştur; tarih boyu kullanılan ev aletleri, süs eşyaları, günlük hayatta kullanılan aksesuarlar, ekim ve üretimde tarım aletleri, ev eşyaları taşıma ve taşıt araçları gibi kültürün maddi değerlerini oluşturan tüm eşyalar etnografya müzelerinin konusudur.

Tarihi belgelerin az olduğu durumlarda, toplumların yaşayış, gelenek, örf ve adetlerini  inceleyen etnografyanın ortaya çıkardığı bilgiler büyük önem taşır. Bu düşüncelerin ışığı altında ilçemiz ve köyleri taranarak kültürümüzün maddi değerleri ortaya çıkartılarak bir etnografya müzesi kurulmalı.

Bu amaçla:  Kültürümüzün maddi değerleri uzmanlar tarafından değerlendirilip kıymetlendirilerek toplanılmalı ve kayıt altına alınmalıdır. Göletlerdeki Orman fidanlığı misafirhanesi ve Fişekali konağında Çerkeş halkından toplanarak sergilenen eşyalar kayıt altına alınmalıdır. İlçemizdeki arkeolojik kazılarda çıkartılmış ve Çankırı’ya götürülmüş tarihi eserlerin geri getirilmesi için çalışmalar yapılmalı.

Yıllar önce Bedil köyünde böyle bir müze açılmasına öncü olmuş Yaşar Kaynar ve dükkanını mütevazı bir müzeye dönüştüren Hasan Naci Erkan hocalarımızın  bu konudaki düşünce ve tecrübelerinden yararlanılmalı.

Zaman kaybetmeden, sabırla bir müzecilik disiplini içinde yapılacak çalışmalar ilçemiz içinçok önemli bir kültür hizmeti olacaktır.

Şairin dediği gibi: “Tek bir karanfilli yemeni kaldıysa elinizde hala umut var demektir.”

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

ÇERKEŞLİLER DERNEĞİ WEB SİTESİ TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle