Hoşgeldiniz  

ÇERKEŞ’İN ASAR TEPESİ VE ÇEVRESİ / ORHAN TERCAN

ADMİN | 26 Ocak 2018 | HİKAYELER A- A+

ÇERKEŞ’İN ASAR TEPESİ VE ÇEVRESİ / ORHAN TERCAN

Çerkeş’in özel yerlerinden biriside; ilçenin güney doğusundaki ilçe merkezine yaklaşık 5 km uzağındaki Bozoğlu Köyü hudutları içerisinde kalan 1350 metre rakımlı Asar Tepesidir. Bu tepenin adının nereden geldiğine dair elde bilgi mevcut değildir. Sözlükte Asar ismi kayalık kütle olarak geçmektedir. Asar tepesinin hemen yanı başında Bozoğlu Köyün’ün yerleşim sahası bulunmaktadır. Köydeki insanların davranışları ve konuşma aksanını, oyunları, giyimleri, yemekleri Akdeniz bölgesindeki BOZOK boydan gelen insanlarla büyük benzerliği vardır.
Asar tepesinde kale kalıntıları ve şehir harabelerinin bulunması ve yine köy nüfusuna göre büyük bir alanı kaplayan farklı mezar taşlarının bulunması, tepenin ve çevresinin eski bir yerleşim yeri olduğunun işaretidir.
Tepeye Çerkeş tarafından bakıldığında tepenin sakin, huzur verici görüntüsü, düzenli çevresi, geometrik şekli, ressamlara ve ozanlara ilham veren bir durum arz etmektedir.
Tepe üzerindeki kutsal olduğuna inanılan asırlık çam ağaçlarının özenle korunması yine yeni ağaçların dikilmesi çevre halkı tarafından yapılmaktadır. Tepenin zirvesinde bulunan kutsal olduğu inanılan ağaçların kesilmesi, ağaçlardan istifade edilmesi, hatta kozaklarının toplanması halinde, bunu yapanların başına bir felaketin geleceğine inanılmaktadır.
Önceki dönemlerde İlçe belediyesi tarafından çevre düzenlemesi, yol bağlantısı yapılmış olmasına rağmen bu çalışmadan sonuç alınamamıştır.
Beypazarı ilçesinde Asar Tepesi’ne benzer Hıdırlık isimli bir tepe bulunmaktadır. Beypazarı’na gelen ziyaretçiler bu tepeye çıkarak ilçeyi ve çevresindeki manzarayı tümden görmektedirler. Bu sebeple Beypazarı’ndaki Hıdırlık Tepesi turistik bir gezinti yeri haline getirilmiştir.
Asar Tepesin de de turistik bir seyir yeri olabilecek vasfılar mevcuttur. Tepe üzerindeki doğal yapıyı bozmada konaklama ve mesire yeri yapma fikride değerlendirilebilir. Zira bu günümüzde çevrede turizme hitap eden tesislerin yapılması fabrika yapımı kadar önemlidir. Zira fabrika çevrenin havasını bozduğu, suyunu kirlettiği halde turizm çevrenin güzelleşmesini sağlamaktadır.
İnsanlarımızın sükûnet içinde tabi ortamda yaşama eğilimleri gittikçe artmaktadır. Asar Tepesinin çevresi Ankara’nın gürültülü ve sıkıcı ortamından kaçarak ilçeye gelen ve tepeye çıkmak isteyen insanların uğrak gezinti yeri, stresi atma yeri yine üniversite öğrencilerinin kamp yeri olabilir. Tepenin etrafındaki bakir görünüm, doğal güzellik, tabii manzara, sükûnet ve bozulmayan tabiatı gelen insanlara tadına doyulmaya bir tatil günü yaşatacaktır. Bunun yanında insanlarımızın hoş görüsü,tadına doyulmayan lezzetli yemeklerimiz insanlarımızın bölgeye özgü konuşması latifeleri, gelen misafirlerin ilgi odağı olabilir. Bunu sağlamak Tepesinin özelliğini anlatmak profesyonel turizmcilerin hazırlayacağı broşürlerle sağlanabilir.
Çevre halkının, turizm konusundaki bilgi eksikliği Kültür ve Turizm bakanlığı görevlilerince verilecek seminerlerle giderilebilir.
Çerkeş’te’ doğmuş, yaşamış insanlarımızın hafızasında kalan ya da eskiden yazılan mitolojik hikâyeler derlenerek turisti özellik süslenebilir. Zira uzun seneler önce yerleşim yeri olan ilçenin; bu günkü neslin bilmediği onlarca halk hikâyesi, güzel ve özlü sözleri, değişik deyimleri mevcuttur.
Çevrede oluşan güzelliği, Asar Tepesinin görüş alanındaki bulunmaz manzarayı, tepeden bakıldığında gürüş sahasında kalan Çerkeş’in i görüntüsünü bir tablo gibi hafızalara kazıyabiliriz.

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

ÇERKEŞLİLER DERNEĞİ WEB SİTESİ TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle