Hoşgeldiniz  

ÇERKEŞ’Lİ YAŞMEŞE’NİN HAYRİYE HANIMIN YOĞURDU / ORHAN TERCAN

ADMİN | 26 Ocak 2018 | HİKAYELER A- A+

ÇERKEŞ’Lİ YAŞMEŞE’NİN HAYRİYE HANIMIN YOĞURDU / ORHAN TERCAN

Zekeriye Bey Çerkeş,e nüfus memuru olarak yeni atanmıştı. Çerkeş’e gelmeden önce ilçede yapılan yoğurdun lezzetinin ve tadının farklı olduğunu birçok kişiden duymuştu. İlçeye geldiğinin ilk haftasında Çarşamba günü ilçede kurulan hafta pazarını ve yoğurt satan hanımları görmek için erkenden doğruca kadınların yoğurt sattığı Kolsuzgilin evine bitişik eskiden sinema olarak kullanılan binanın önündeki yoğurt pazarına gitti. Yoğurt pazarında satıcı kadınların helkeler içine mayaladıkları yoğurtlarını tezgâhları üzerine koyarak satış yapıyorlardı. Sol başta Yaşmeşe’nin Hayriye Hanımın yoğurt tezgâhı bulunuyordu. Yaşmeşe’nin Hayriye Hanımın tezgâhının beş metre ilerisinde de diğer kadınlar bir birinin bitişik olarak helkeler içindeki yoğurtlarını satmak için önlerine koymuşlardı.
Zekeriye Bey en sağ tarafta bulunan kadınını önünde durarak bir müddet yoğurda baktıktan sonra
‘’Hanım senin yoğurdunun helkesi kaça’’ diye sordu.
Satıcı kadın ilçe dışında bir müşteri geldiğini anladığı için dikkatli bir biçimde yoğurt üzerindeki tertemiz bezi açarak ve helkeyi biraz alıcıya doğru eğerek:
—Beş lira efendi. Emme benim yoğurdum koyun yoğurdu’’ dedi.
Sonra Zekeriye Bey hemen yanındaki kadının yanına yaklaştı.
Satıcı kadın alıcının giyiminden, davranışından dışarıdan geldiğini anladığı için
Yoğurdunu mayaladığı helkenin üzerindeki ter temiz bezin yarısını açarak:
‘’Altı lira emme beni ki kömüş yoğurdu’’ dedi.
Zekeriye Bey üçüncü kadının önüne geldiğinde satıcı kadın diğer kadınlar gibi helkenin üzerindeki bezin tamamını kaldırdı.Yoğurdunu iyice göstermek için helkeyi öne doğru eğdi.
Ben yoğurdumu yeni çaldım. İnek yoğurdu emme aldığına pişman olamayacaksın ilçeye yeni geldiğin için siftah olsun diye sana beş liraya vereceğim’’ dedi.
Zekeriye Beyin yoğurt hakkında ayrıntılı bilgisi yoktu. Diğer satıcı kadınlarının yoğurtlarının fiyatını sorduktan sonra en başta oturan önünde iki helke yoğurt bulunan Yaşmeşe’nin Hayriye Hanımın yoğurt tezgâhının önüne geldi.
—Senin Yoğurdun kaç lira hanım’’ dedi
Hayriye Hanım da yoğurt helkesi üzerindeki beyaz bezi kaldırdıktan sonra helkeyi de yarıya kadar eğerek tok ve inandırıcı bir sesle ‘benimki yedi buçuk lira efendi’ dedi.
Hayriye Hanım yoğurt helkesini yarıya kadar eğdiği halde yoğurtta değişiklik olmamıştı. Yoğurt taş gibi duruyordu.
Zekeriye Bey şaşırmıştı.
‘’Yoğurtlar aynı miktarda, aynı kap içerisinde amma birisi yoğurduna beş lira istiyor en baştaki hanım ise yedi buçuk lira istiyor neden acaba’’ diye kendi kendine konuşu.
Mutlaka bir üstün tarafı olduğunu düşünerek yoğurduna yedi buçuk lira isteyen Yaş Meşe’nin Hayriye hanımını yoğurdunu satın aldı.
Hayriye Hanım arkada duran başka bir helkeyi de öne koyduktan sonra
Helke ile birlikte yoğurt alan Zekeriye Bey’e
‘’Yoğurdu bir başka kaba aktarma, yiyemediğiniz yoğurt helke içinde kalsın. Yoğurdu yiyip bitirdikten sonra kabını şu karşıdaki Tenekeci Hüsnü’nün dükkânına koy. Ben oradan alırım’’ diye tembih etti.
Hayriye hanımın yoğurdu diğer satıcıların yoğurdundan farklı olduğu için ilçede ün yapmıştı. Hayriye Hanımın yoğurdu kendi hazırladığı özel maya (dana şirden Peynir için) yaptığı ile mayalandığı söylenirdi. Ama bu mayanın nasıl yapıldığını yoğurdun nasıl mayaladığını, içine ne kattığını kimse bilmiyordu. Hayriye Hanım yoğurdu nasıl mayaladığını, içine ne kattığı hakkında hiç sır vermezdi. Yoğurt hakkında konuşma yapıldığı zaman konuyu değiştirir başka şey anlatırdı.
Hayriye Hanımın aynı evde hep birlikte yaşadığı gelini Fatma bir gün kaynanasının yoğurdu nasıl mayaladığını öğrenmek için kapı aralığından kaynanasını gözetlemek istemişti.
Ayak sesini duyan Hayriye Hanım gelini Fatma’nın (Zübeyde) bu hareketine çok kızmıştı. Bu olaydan sonra gelini Fatma ile bir süre konuşmamıştı.
Hayriye hanımın ölümünde sonra yoğurdun lezzeti uzun süre daha konuşuldu. Amma yoğurdun nasıl mayalandığına dair sırrı kimse öğrenemedi.
. Keşke Hayriye Hanımın yaptığı yoğurdunun nasıl mayaladığını bilen birisi çıksa aynı lezzeti ve tadı bize tattırsa diye hayıflanıyoruz.
Çerkeş ağzını değişik bir şekilde konuşan, konuşmalarını saatlerce dinleten, sıkmayan tatlı dilli komşumuz Yaş Meşenin Hayriye Hanımı saygı ve rahmetle anıyorum.
(Bu hikâye 35 sene öncesine ait)

2017 Orhan TERCAN

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

ÇERKEŞLİLER DERNEĞİ WEB SİTESİ TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle