Hoşgeldiniz  

SÜLEYMAN GÜLTOP / PEKİ LEYLEKLER NEREDE…?

SÜLEYMEN GÜLTOP | 02 Nisan 2018 | YAZARLAR


SÜLEYMEN GÜLTOP
cerkesdernegi1@gmail.com

PEKİ LEYLEKLER NEREDE…?

Bugün leylekleri gördüm yuvalarında. Uçarken görmedim diye biraz içim burkuldu. Daha önceki köşemde sizlerle paylaştığım yazımı hatırladım tekrar paylaşmak istedim

“Çerkeşsimizde bahar nisan ayı ile başlar. Bu demek değildir ki soğuk olmayacak, kar yağmayacak. Muhakkak kar yağar, soğukta olur. Geçen sene 17 Nisan da lapa lapa yağdığı gibi. Herkesten evvel çiçek açan bahçemizdeki erik ağacına ve Bundan beş on sene evveline kadarda bu kar, leyleğin kanadına yağardı.

Erik ağacı çiçek açtı. Üzerine karda yağdı. Artık leyleğin kanadına yağmıyor. Çünkü Çerkeş’te leylek yuvası kalmadı. Dolayısı ile leylek de kalmadı. Tarihi konaklarımızdan Akmanların konağı çatısındaki yuva nedeni ile ‘ leylekli ev” anılırdı.

Hükümet Konağının önünde Cadde kenarında bir dizi servi ağaçları vardı. Her birinde birer ikişer leylek yuvası bulunmaktaydı. Milli Bayramlar Hükümet konağının önünde kutlanırdı. Okunan şiir veya konuşmanın ardındaki alkışlarımıza gagaları ile “tak tak” layarak” refakat ederlerdi. Bizlerde tören bitene kadar onları seyrederdik.

Çocuktuk Sultan Murat hamamının soyunma bölümünde bir leylek vardı hatırlıyorum. Göç sırasında yaralanmış, arkadaşları ile sıcak bölgelere gidememiş. Ya kanadı kırık ya da ayağı bilemiyorum. Hamama getirmişler, Dışarısı kar, kış kıyamet. Dolaşıp dururdu ortalık yerde. Akıbeti ne oldu bilmiyorum. Ama şunu biliyorum. O zamanki büyüklerimizin yufka yürekleri, hayvan sevgisini..

Evlerin bacaları leyleklerin, saçakları kırlangıçların yeridir. Onlar, oralarda kutsal birer emanet, uğurlu birer misafir gibi saygı görür, korunur ve kollanırlar.

Hacı leyleklerin ve kırlangıçların gelişleri, baharın gelişi gibi sevinç dolu, canlılık dolu bir geliş olur; gidişleri de güz mevsiminin gelişi ile beraber hüzün dolu, hasret dolu bir gidiş olurdu.

Leyleklerin ilk defa havada görünüşü hep seyahatlere yorumlanır. Leyleği havada gören biri için, bu sene çok seyahat edeceksin, denir

İşte yine bahar geliyor. Yine Nisan ayı Ama artık leylekler yok. Özlüyorum leylekleri..””

Diye yazmışız o zamanki köşemizde. Son birkaç yıldır geliyorlar artık Çocuklar gibi seviniyoruz. Bizi unutmamışlar diye… Hoşçakalın.

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

ÇERKEŞLİLER DERNEĞİ WEB SİTESİ TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle